Co trzeba wiedzieć o pH gleby?

pexels-jan-kroon-357445-1000057

Jednym z najważniejszych parametrów określanych w ramach badań gleby jest pH, czyli miara kwasowości lub zasadowości. Ma to bezpośredni wpływ na warunki uprawy oraz przyswajalność składników odżywczych dostarczanych wraz z nawozami. Kluczowym aspektom związanym z pH gleby przyglądamy się w naszym artykule.

Zakresy pH

pH gleby dzielimy na kwasowe oraz zasadowe. Przyjmuje się, że każda wartość poniżej 7.0 oznacza, że mamy do czynienia z glebą kwaśną. Analogicznie: ph powyżej 7.0 informuje nas o tym, że na danym stanowisku występuje gleba zasadowa.

Znając pH gleby jesteśmy w stanie podjąć konkretne działania zmierzające do zmiany jej odczynu na taki, który będzie odpowiedni dla uprawianych roślin. Przykładowo: jeśli gleba ma kwaśne pH, to rolnik może zastosować wapnowanie, dzięki czemu poprawi się przyswajalność składników odżywczych z nawozów.

Porada eksperta Polfert:

Problem zakwaszenia gleb najczęściej występuje na stanowiskach, na których stosowano nadmierne dawki nawozów azotowych.

Zaznaczmy przy tym, że za optymalne dla roślin uprawnych przyjmuje się pH od lekko zasadowego do lekko kwaśnego, czyli mniej więcej w przedziale od 6 do 7.5.

Dlaczego pH to tak ważny parametr?

pH gleby ma decydujący wpływ na rozpuszczalność, a tym samym na dostępność składników odżywczych w glebie – w tym tych, które dostarczamy poprzez nawożenie. Dobierając nawozy dla danej rośliny musimy zaspokoić jej zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy, czego nie da się zrobić z pominięciem pH.

Trzeba pamiętać, że np. żelazo, mangan czy cynk są lepiej przyswajane w środowisku kwaśnym, natomiast wapń czy magnez w zasadowym.

Jak sprawdzić pH gleby?

Określenie stopnia kwasowości lub zasadowości jest możliwe dzięki użyciu testu pH, jednak o wiele bardziej miarodajne wyniki daje profesjonalna analiza gleby. Warto ją zlecić również po to, aby poznać rzeczywisty skład gleby i tym samym móc precyzyjnie dobrać rodzaj oraz dawki nawozów, jakie należy zastosować na danym stanowisku.

W ten sposób można ograniczyć zużycie nawozów, jednocześnie zaspokajając potrzeby żywieniowe roślin. Analiza pozwala również lepiej przygotować glebę do zasiewu, gdyby np. okazało się, że konieczna jest modyfikacja jej pH na potrzeby konkretnej rośliny.

Jak zmienić pH gleby?

Modyfikowanie pH gleby jest jednym z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych. Rolnicy mają tutaj do dyspozycji szereg rozwiązań, takich jak np. wapnowanie w przypadku zbyt kwaśnej gleby czy stosowanie nawozów zakwaszających na gleby o zasadowym pH (tutaj najczęściej wykorzystuje się siarczan amonu oraz mocznik).

Porada eksperta Polfert:

Należy przy tym pamiętać, aby zmianę pH przeprowadzać stopniowo, unikając gwałtownych skoków kwasowości czy zasadowości podłoża.

Ten artykuł powinien Cię przekonać do tego, aby regularnie monitorować pH gleby, zwłaszcza przed planowaną rotacją uprawianych roślin na danym stanowisku. Kontrolowanie pH jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność produkcji rolnej i koszty zakupu nawozów. Ma również duży wpływ na ograniczenie negatywnego wpływu nawożenia na środowisko naturalne.  

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.