Odpowiednie nawożenie upraw: jak należy to rozumieć?

pexels-nc-farm-bureau-mark-2886937

Nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, który ma kluczowy wpływ na plonowanie i tym samym na opłacalność produkcji rolnej. Współcześnie nie da się prowadzić dochodowego, pełnoskalowego gospodarstwa bez sięgania po nawozy organiczne oraz mineralne (sztuczne). Odpowiedzialny rolnik, który dba nie tylko o wielkość, ale też jakość plonów oraz ma na uwadze względy środowiskowe, powinien w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie nawożenie upraw. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.

Zapewnienie roślinom tych makro i mikroelementów, które są im rzeczywiście potrzebne

Współczesny gospodarz musi mieć wysokie kompetencje w zakresie oceny potrzeb żywieniowych uprawianych roślin. W dobie dużej dostępności zarówno nawozów wieloskładnikowych, jak i specjalistycznych, warto przykładać wagę do tego, aby dopasować skład nawozu do specyfiki konkretnej rośliny oraz rodzaju gleby.

Reagowanie na zmieniający się skład gleby

To bardzo ważny aspekt bezpośrednio związany z odpowiednim nawożeniem upraw. Punktem wyjścia do tego zawsze powinny być badania gleby, minimum w zakresie sprawdzenia pH podłoża. Poszczególne składniki odżywcze są przyswajane inaczej w glebie kwaśnej, inaczej w średniej lub zasadowej.

Co kilka lat, a już szczególnie przed zmianą uprawy, warto przeprowadzić szczegółowe badania składu gleby, aby ustalić rzeczywiste niedobory składników odżywczych. Pozwoli to precyzyjnie uzupełnić te mikro i makroelementy, których rośliny nie byłyby w stanie pobrać w dostatecznej ilości z gleby.

Optymalizacja ilości używanych nawozów

Nawożenie ma na celu poprawę jakości gleby i tym samym zwiększenie plonowania. Nie jest natomiast tak, że nawozy można stosować „na zapas”. Nadmiar składników odżywczych może mieć negatywny wpływ na jakość plonów, nie wspominając już o szkodach dla środowiska naturalnego. Dlatego ten zabieg agrotechniczny wymaga precyzji, o którą w dobie dostępności tak szczegółowych danych i narzędzi do badania składu gleby naprawdę nietrudno.

Stosowanie nawozów wysokiej jakości

Przez odpowiednie nawożenie można również rozumieć sięganie po nawozy sprawdzonych, uznanych producentów, które cieszą się dużym zaufaniem ze strony rolników. Takie nawozy mają zgodny z deklaracjami skład, dzięki czemu można oczekiwać ich przewidywalnego działania i np. ściśle stosować się do zaleceń producenta w zakresie dawkowania.

Sięganie po nawozy dolistne

Podstawą nawożenia roślin pozostaje stosowanie nawozów doglebowych, natomiast okresowo warto uzupełnić je również o nawozy dolistne, które pozwalają zbilansować odżywianie upraw, dostarczając roślinom tych makro i mikroelementów, których brakuje w nawozach wieloskładnikowych (lub są gorzej przyswajane). Jest to szczególnie ważne w okresie wiosennej suszy oraz w przypadku odżywiania roślin o rozbudowanym systemie liści (jak np. burak cukrowy czy kukurydza).

Podsumowując: odpowiednie nawożenie upraw pozwala z jednej strony zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe roślin, a z drugiej ograniczyć negatywny wpływ stosowania nawozów mineralnych na środowisko oraz obniżyć koszty działalności rolniczej.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.