Badanie gleby, czyli punkt wyjścia do sposobu i częstotliwości nawożenia
Badanie gleby stanowi jeden z najważniejszych zabiegów, jaki należy przeprowadzić przed rozpoczęciem nawożenia. Ma ono na celu ustalenie zawartości poszczególnych składników odżywczych w glebie, co z kolei pozwala precyzyjnie opracować plan stosowania nawozów ze względu na potrzeby żywieniowe konkretnych gatunków roślin uprawnych. O znaczeniu badania gleby dla sposobu i częstotliwości nawożenia przeczytasz w naszym artykule.
Na czym polega badanie gleby?
Z pojęciem badania gleby powinien się zaznajomić każdy producent żywności, który chce – a jest to rzecz powszechna – zwiększyć plonowanie, poprawić jakość plonów i tym samym zyskać przewagę konkurencją na coraz trudniejszym rynku rolnym.
Badanie polega na pobraniu próbki gleby, a następnie poddaniu materiału analizie fizykochemicznej. Służą do tego specjalne przyrządy, natomiast najbardziej precyzyjne wyniki może dać badanie w warunkach laboratoryjnych zlecone np. prywatnej firmie zajmującej się analizą gleb.
Jaką wiedzę daje takie badanie?
Podstawowym celem przeprowadzenia badania jest ustalenie zawartości niezbędnych minerałów w glebie. Chodzi tutaj przede wszystkim o oznaczenie zawartości azotu, fosforu, potasu oraz magnezu.
Drugą istotną informacją, jaką uzyskamy dzięki badaniu, jest odczyn gleby. Dzięki wiedzy na temat pH podłoża jesteśmy w stanie określić m.in. przyswajalność poszczególnych makroelementów, co z kolei jest podstawą wyboru gatunku roślin na dane stanowisko oraz dopasowania rodzaju i intensywności nawożenia. Znając pH można również przeprowadzić odpowiednie zabiegi agrotechniczne pozwalające zmienić odczyn gleby (np. poprzez zakwaszanie).
Rada
Bardzo dobrym pomysłem jest rozszerzenie podstawowej analizy gleby o zawartość mikroelementów, co da pełen obraz stanu podłoża i umożliwi precyzyjne dobranie optymalnych dawek nawozów zaspokajających potrzeby konkretnych roślin.
Kiedy powinno się wykonać badanie gleby?
Obowiązują tutaj dwa terminy:
1. Jesienią, tuż po zbiorach, ale jeszcze przed przygotowaniem gleby do wysiewu ozimin (czyli przed zaaplikowaniem nawozów).
2. Wiosną, jeszcze przed nawożeniem i oczywiście wysiewem roślin jarych.
Wielu rolników rezygnuje z przeprowadzania badania gleby dwa razy do roku czy nawet co roku. Jest to dopuszczalne, o ile nie zmieniamy rodzaju uprawy i sposobu nawożenia. O konieczności przeprowadzenia badania poinformują nas same rośliny – będzie o tym świadczyć np. pogorszenie jakości plonów pomimo braku występowania anomalii pogodowych w danym sezonie.
Rada
Próbki do analizy należy zebrać na około 2-3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem prac agrotechnicznych, aby dać sobie czas na ułożenie planu nawożenia.
Badanie gleby daje rolnikowi ogrom bezcennej wiedzy, która może przysłużyć się zwiększeniu plonowania i poprawieniu jakości plonów, ale też obniżeniu kosztów produkcji rolnej. Nie mniej ważne jest ograniczenie negatywnego wpływu stosowania nawozów sztucznych na środowisko, w tym zanieczyszczenia wód azotanami, co jest jednym z większych problemów generowanych przez współczesne rolnictwo.