Mikro- i makroelementy w glebie – co trzeba o tym wiedzieć i jak uzupełnić ewentualne niedobory?

pexels-mvdheuvel-2284170

Składniki odżywcze pobierane przez rośliny z gleby to głównie mikro- i makroelementy. Każda roślina uprawna ma indywidualne wymagania w zakresie ilości dostarczanych jej składników, przy czym wspólne dla większości gatunków jest wysokie zapotrzebowanie na azot, fosfor, potas oraz magnez. Podstawą dbania o dobre plonowanie i odpowiednią jakość uzyskiwanych plonów jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów mikro- i makroelementów w glebie. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Najważniejsze makroelementy

To makroelementy w praktyce decydują o wielkości uzyskiwanych plonów, stąd muszą być uzupełniane w procesie nawożenia – wykorzystuje się do tego przede wszystkim nawozy sztuczne (mineralne).

W Polsce praktycznie nie zdarza się, aby w glebie występowała dostateczna ilość makroelementów pobieranych przez rośliny uprawne, przez co nawożenie pozostaje niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym.

Do najważniejszych makroelementów pobieranych z gleby zaliczamy:

  • Azot – to zdecydowanie najważniejszy makroskładnik, który warunkuje wielkość uzyskiwanych plonów. Azot jest składnikiem aminokwasów i białek, ale też kwasów nukleinowych DNA i RNA, enzymów, hormonów oraz nośników energii.
  • Fosfor – drugi kluczowy makroelement decydujący o wielkości i jakości plonów, mający istotny wpływ na rozwój systemu korzeniowego rośliny. Dodatkowo fosfor przyspiesza regenerację roślin po zimie.
  • Potas – potas ma wpływ na prawidłowe pobieranie i transportowanie azotu. Największe zapotrzebowanie na ten makroelement przypada więc w okresie zwiększonego zapotrzebowania na azot.
  • Magnez – jest składnikiem chlorofilu, a więc bierze udział w procesie fotosyntezy (o niedoborach magnezu świadczy żółknienie liści).
  • Siarka – jest składnikiem aminokwasów siarkowych, takich jak cysteina czy metionina, które biorą udział w procesie budowy białek. Odpowiada również za przetwarzanie azotu.

Mikroelementy

Często niedoceniane mikroelementy również mają olbrzymi wpływ na to, czy uda się uzyskać satysfakcjonujący, jakościowy plon na danym stanowisku. Ważne jest zatem, aby kontrolować ich zawartość w glebie i w razie potrzeby uzupełniać je na drodze nawożenia.

Do podstawowych mikroelementów pozyskiwanych z gleby przez rośliny uprawne zaliczymy: bor, miedź, mangan, molibden, cynk oraz żelazo.

Jak uzupełnić niedobory makro- i mikroelementów?

Na początek trzeba ustalić, czy takie niedobory rzeczywiście występują. Nie ma innej drogi niż przeprowadzenie szczegółowych badań składu fizykochemicznego gleby, co można zrobić przy pomocy specjalistycznego przyrządu lub oddając próbki materiału do analizy laboratoryjnej.

Badania gleby, w tym na oznaczenie pH, należy przeprowadzać przed każdą zmianą uprawy oraz optymalnie przed wiosennymi i jesiennymi pracami agrotechnicznymi. Dzięki temu rolnik może ułożyć precyzyjny plan nawożenia, stosując tylko takie nawozy i w takich ilościach, jakie są niezbędne dla uzupełnienia niedoborów składników odżywczych w glebie. Pozwala to zredukować ilość stosowanych nawozów, co będzie korzystne dla środowiska, budżetu przedsiębiorcy oraz może mieć pozytywny wpływ na jakość plonów.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.