Nawozy NPK - jak dobrać odpowiednie proporcje do typu gleby i uprawy?

pexels-dan-hamill-144328-13821931

Nawozy wieloskładnikowe NPK są bardzo popularnym wyborem rolników, którym zależy na szybkim uzupełnieniu niedoborów kluczowych składników odżywczych roślin uprawnych. Przypomnijmy, że takie nawozy zawierają azot, fosfor i potas, których proporcjonalny udział w składzie preparatu nie jest oczywiście przypadkowy. Determinuje to przeznaczenie nawozu, na co należy zwracać baczną uwagę przy wyborze konkretnego produktu na potrzeby swojej uprawy. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika nawożenia.

Analiza gleby – od tego zaczynamy

Nawozy NPK często określa się mianem „uniwersalnych”, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Owszem, zawierają one wszystkie najważniejsze makroelementy, natomiast należy je dobierać do konkretnego rodzaju gleby, na podstawie wcześniej przeprowadzonej analizy składu fizykochemicznego podłoża. 

Analiza pozwoli określić przede wszystkim pH gleby, jej zasobność w N, P, K, Mg, Ca i inne składniki odżywcze roślin, a także strukturę i typ gleby (gliniasta, piaszczysta, ilasta etc.). W oparciu o te informacje dopasowujemy odpowiedni nawóz NPK, kierując się nie tylko procentowym udziałem makroelementów, ale także zawartością mikroelementów, np. magnezu czy siarki.

Dobieramy nawóz NPK do rodzaju uprawy

Rośliny mają różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego nawet decydując się na nawożenie preparatami NPK, zawsze należy uwzględnić specyfikę swojej uprawy, dopasowując nawóz pod kątem procentowego udziału poszczególnych makroelementów.

Na rynku, w tym w ofercie Polfert Group, znajdziesz wiele nawozów NPK, które zaspokoją nawet zwiększone zapotrzebowanie roślin na poszczególne składniki odżywcze. Proporcjonalny udział makroelementów zależy od konkretnego nawozu i jego przeznaczenia.

Przykładowo:

  • Na glebach standardowych, pod uprawy większości roślin, stosuje się nawozy NPK o proporcjach 8-20-30 lub 6-20-30.
  • Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na azot, a zmniejszonym na potas i fosfor, można zastosować nawóz NPK np. 15-15-15 – są to tzw. nawozy zrównoważone.

Porada eksperta Polfert Group:

Nawozy NPK często są wzbogacane o inne składniki odżywcze, na przykład siarkę.

Do popularnych rodzajów nawozów NPK zaliczymy m.in. Polifoskę 8-24-24 (doskonała pod rośliny o umiarkowanym zapotrzebowaniu na makroelementy) czy Polifoskę 6-20-30 (częsty wybór pod warzywa, ziemniaki i zboża uprawianie na glebach lekkich).

Rodzaj gleby

Dobór nawozu NPK powinien uwzględniać także rodzaj gleby. Dla przykładu: przyjmuje się, że w przypadku gleb lekkich, piaszczystych i ubogich w składniki odżywcze, wskazane jest stosowanie nawozów o zwiększonym procentowym udziale potasu. Z kolei na gleby zasobne w próchnicę można wybierać nawozy NPK o zredukowanej zawartości azotu.

Ostatecznie natomiast decydujące jest zapotrzebowanie roślin na konkretne składniki odżywcze, które może się zmieniać w zależności od etapu cyklu wegetacyjnego.

W doborze odpowiedniego nawozu NPK pod Twoje uprawy bezpłatnie pomoże Ci ekspert z hurtowni nawozów Polfert Group. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz rzetelne wskazówki, wraz z wskazaniem właściwego preparatu nawozowego dostępnego w naszej ofercie.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.