Czym są nawozy NPK i co trzeba o nich wiedzieć?

pexels-tomfisk-1595104

Spośród wielu rodzajów nawozów stosowanych w rolnictwie na szczególną uwagę zasługują nawozy NPK (można się również spotkać z zapisem N-P-K). Są to nawozy wieloskładnikowe, które dostarczają roślinom najważniejszych makroelementów. Co trzeba wiedzieć o tych nawozach? Jakie są korzyści z ich stosowania? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

NPK – co oznacza ten skrót?

Akronim NPK nawiązuje oczywiście do pierwiastków, jakie stanowią trzon składu nawozów wieloskładnikowych. Są to:

1. Azot (N) – najważniejszy makroelement, który wymaga uzupełnienia w glebie na etapie uprawy większości roślin rolniczych. Azot jest niezbędnym pierwiastkiem odpowiadającym za rozwój liści i wzrost roślin. Bierze udział w procesie fotosyntezy i produkcji białek. Stosowanie nawozów azotowych lub wieloskładnikowych bogatych w azot jest szczególnie ważne w fazie wzrostu wegetatywnego uprawianych roślin.

2. Fosfor (P) – fosfor odpowiada za prawidłowy rozwój korzeni roślin uprawnych, a także za kwitnienie i dojrzewanie owoców (w przypadku drzew i krzewów owocowych). Bierze udział w procesie transportowania energii w komórkach roślinnych oraz syntetyzowania kwasów nukleinowych. Nawozy fosforowe oraz wieloskładnikowe NPK stosuje się przede wszystkim w fazie zakorzenienia i kwitnienia roślin uprawnych.

3. Potas (K) – potas uczestniczy w procesie wzrostu roślin, ma również wpływ na ich uodpornienie na choroby oraz reguluje gospodarkę wodną. Nawozy potasowe i wieloskładnikowe o zwiększonym udziale potasu stosuje się w fazie kwitnienia i dojrzewania roślin.

Procentowy udział makroelementów

Wybierając nawóz wieloskładnikowy NPK należy zwrócić baczną uwagę na stosunek poszczególnych makroelementów. Jest on określony przez producenta nawozu w opisie danego preparatu.

Przykładowo: nawóz NPK 10-20-30 to taki, w którym azot stanowi 10%, fosfor 20% a potas 30% składu. Resztę zajmują mikroelementy i tzw. wypełniacze, których wybór i procentowy udział jest uzależniony od przeznaczenia nawozu wieloskładnikowego.

Zalety nawozów NPK

Nawozy wieloskładnikowe NPK cieszą się dużą popularnością wśród rolników, co wynika z szeregu zalet tych preparatów. Najważniejsze z nich to:

  • Uniwersalność zastosowania;
  • Ograniczenie częstotliwości i intensywności prac agrotechnicznych (rzadsze nawożenie);
  • Możliwość zaspokojenia potrzeb odżywczych roślin w ramach jednorazowego nawożenia;
  • Mniejszy negatywny wpływ na środowisko;
  • Sposób na kompleksowe odżywienie roślin i poprawę struktury gleby;
  • Szeroki wybór nawozów w zależności od procentowego udziału makro- i mikroelementów pozwala łatwo dopasować preparat do rośliny.

Oczywiście nawozy NPK nie zawsze są najlepszym wyborem do nawożenia konkretnego stanowiska – jeśli badania gleby wykazują niedobory tylko jednego makroelementu, to należy zdecydować się na nawożenie celowane.

Nawozy wieloskładnikowe NPK są dostępne w stałej ofercie Polfert Group. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej pomocy naszych doradców w wyborze odpowiedniego nawozu.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.