Jak uzupełnić niedobory potasu w glebie?

pexels-wolfgang-weiser-467045605-18697998

Potas jest jednym z kluczowych składników odżywczych roślin uprawnych. Jego niedobory w glebie mogą mieć zły wpływ zarówno na wielkość, jak i jakość plonów. Stwierdzenie takich niedoborów jest możliwe na drodze analizy składu fizykochemicznego gleby oraz poprzez obserwację roślin, które same zdradzają zwiększone zapotrzebowanie na potas. W naszym artykule podpowiadamy, jak uzupełnić niedobory potasu w glebie.

Rola potasu w uprawie roślin

Zachowanie odpowiedniego poziomu potasu w glebie jest niezmiernie ważne z punktu widzenia efektywności uprawy. Ten makroelement uczestniczy w procesie regulacji otwierania i zamykania aparatów szparkowych w liściach, co umożliwia wymianę gazową i uodparnia rośliny na suszę.

Potas bierze również udział w procesie fotosyntezy, poprawia efektywność wykorzystania światła, zwiększa produkcję energii oraz ułatwia transport składników odżywczych i produktów fotosyntezy w roślinie, co jest kluczowe dla jej wzrostu i rozwoju.

Porada eksperta Polfert Group:

Rośliny, które mają zapewnione odpowiednie dawki potasu, dają wyższe plony charakteryzujące się lepszymi właściwościami smakowymi i odżywczymi.

Ponadto potas zwiększa odporność roślin na choroby i stresy środowiskowe, takie jak ekstremalne temperatury, wysoka lub niska wilgotność powietrza, wspomniana susza czy szkodniki.

Podstawowe nawozy potasowe

Najefektywniejszym sposobem na uzupełnienie niedoborów potasu w glebie, stwierdzonych w oparciu o szczegółową analizę stanowiska, jest stosowanie nawozów zawierających ten makroelement. Tutaj mamy do wyboru kilka popularnych nawozów sztucznych:

  • Siarczan potasu (sól potasowa) - jest to najpopularniejszy rodzaj nawozu potasowego, szczególnie polecany w przypadku nawożenia roślin wrażliwych na chlor (jest wolny od tego pierwiastka).
  • Chlorek potasu – popularność tego nawozu wynika nie tylko z faktu, iż pozwala szybko uzupełnić niedobory potasu w glebie, ale też z jego atrakcyjnej ceny. Trzeba natomiast pamiętać, że zawiera chlor, który może być szkodliwy dla niektórych roślin.

Wspomnijmy także o nawozach wieloskładnikowych, spośród których na wyróżnienie zasługuje nawóz potasowo-magnezowy (siarczan potasu i magnezu), który jest dobrym wyborem na gleby o niskiej zawartości magnezu, pozwalającym jednocześnie uzupełnić niedobory obu składników odżywczych.

Porada eksperta Polfert Group:

Na niewielkim areale mogą się sprawdzić również nawozy organiczne, takie jak kompost, obornik czy zielonka, które dostarczają potas w wolno uwalnianej formie, bezpieczniejszej dla roślin i środowiska.

Optymalizacja pH gleby

Samo nawożenie może być niewystarczające, szczególnie dla trwałego zwiększenia poziomu potasu w glebie. Wszystko przez to, że dostępność tego makroelementu dla roślin może być ograniczona przez nieodpowiednie pH gleby.

Jeśli planujemy uprawę na glebie o kwaśnym odczynie, to wskazane jest obniżenie jej pH do poziomu lekko kwaśnego lub zasadowego, na przykład poprzez wapnowanie, co zwiększy dostępność potasu dla roślin.

Pamiętajmy również o rozsądnym dawkowaniu nawozów potasowych, ponieważ nadmiar tego makroelementu może zakłócić przyswajanie innych składników odżywczych, takich jak magnez, wapń i azot.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.