Jak obniżyć koszty nawożenia? Praktyczne wskazówki

pexels-karolina-grabowska-4497591

Polscy rolnicy każdego roku wydają miliony złotych na zakup nawozów. W ostatnich latach koszty nawożenia upraw drastycznie wzrosły, co miało związek przede wszystkim z podwyżkami cen gazu oraz ograniczeniem importu nawozów do naszego kraju (głównie z kierunku azjatyckiego). Nic zatem dziwnego, że praktycznie każdy właściciel gospodarstwa rolnego zastanawia się, jak obniżyć koszty nawożenia przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanej wielkości produkcji i jakości plonów. Przygotowaliśmy zestaw konkretnych wskazówek.

Przeprowadź badanie gleby

Podstawowym warunkiem obniżenia kosztów nawożenia jest dobranie takiej ilości nawozów, jaka jest rzeczywiście niezbędna do zaspokojenia potrzeb żywieniowych roślin. Tutaj nie ma miejsca na zgadywanie.

Każdy rolnik powinien inwestować w profesjonalne badania gleby, które pozwolą z jednej strony oznaczyć pH danego gruntu, a z drugiej poznać rzeczywiste niedobory mikro- i makroelementów. Dzięki temu jesteśmy w stanie precyzyjnie dawkować nawozy, nie narażając się na straty finansowe z tytułu zakupu zbyt dużych ilości preparatów nawozowych.

Ułóż plan nawożenia

Mając już badania gleby i znając zapotrzebowanie roślin na konkretne mikro- i makroelementy, możemy przystąpić do ułożenia szczegółowego planu nawożenia. Uwzględnia on nie tylko preferowane rodzaje nawozów, ale też ich ilość na każdy hektar uprawy.

Na tej podstawie rolnik może zamówić dokładnie tyle nawozów, ile potrzebuje, nie ponosząc kosztów magazynowania preparatów i mogąc nabywać je z wyprzedzeniem, w tych okresach, w których obowiązują niższe ceny (czyli po sezonie – w przypadku nawozów azotowych standardowo jest to czas żniw).

Stosuj się do podstawowych zasad agrotechnicznych

Te zasady głoszą, aby np. nie stosować nawozów na zmarzniętą glebę, w czasie opadów deszczu czy przed ustąpieniem śniegu. Nawet jeśli goni Cię czas, to w takich warunkach warto zrezygnować z nawożenia, które i tak nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a w praktyce narazi Cię na niepotrzebne wydatki oraz będzie negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne (ryzyko spływania nawozów do cieków wodnych, przedostawania się do wód gruntowych, na inne pola i nieużytki etc.).

Kupuj nawozy z pewnego źródła

Wbrew pozorom sposobem na obniżenie kosztów nawożenia nie jest kupowanie najtańszych nawozów u nieznanych, a przynajmniej niesprawdzonych wcześniej sprzedawców. Za bardzo niską ceną zawsze coś się kryje – i może to być niezadowalająca jakość nawozów.

Stosując nawozy z niepewnego źródła ryzykujemy obniżeniem plonowania, a także pogorszeniem jakości plonów, co bezpośrednio odbije się na zyskach z produkcji rolnej.

Więcej praktycznych wskazówek, dzięki którym możesz znacząco obniżyć koszty nawożenia, udzielą Ci doradcy Polfert Group. Chcemy być nie tylko Twoim dostawcą nawozów, ale też partnerem, który realnie wpłynie na poprawę opłacalności Twojego biznesu i wzrost konkurencyjności gospodarstwa.

Skontaktuj się z nami w wygodnej dla siebie formie i sprawdź, jak dobrą dostaniesz ofertę na najlepsze nawozy mineralne. 

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.