Nawozy fosforowe a nawozy azotowe
Spośród wielu rodzajów nawozów mineralnych szczególnie dużą popularnością cieszą się nawozy azotowe oraz fosforowe. To nie może dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę, że zaspokajają one potrzeby roślin uprawnych na dwa absolutnie podstawowe makroelementy. Warto natomiast wiedzieć, jaki wpływ na plonowanie i jakość plonów mają oba rodzaje nawozów, co pozwoli również lepiej zaplanować ich wykorzystanie w procesie produkcji rolnej. Po kilka szczegółów zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Nawozy azotowe
Nawozy azotowe mają największy udział w całkowitej sprzedaży preparatów nawozowych dla rolnictwa, nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Wynika to z prostego faktu: azot jest niezbędnym składnikiem odżywczym pobieranym przez rośliny z gleby.
Ten makroelement stanowi składnik budulcowy białek, kwasów nukleinowych oraz innych związków, które decydują o wzroście roślin i tym samym o poziomie plonowania. Nawet niewielkie niedobory azotu mogą fatalnie odbić się na produkcji rolnej, zaburzając wzrost roślin oraz pogarszając ich jakość.
Nawozy azotowe są dostępne w różnych formach: krystalicznej, granulowanej oraz płynnej (tzw. nawozy dolistne).
Jednym z podstawowych rodzajów nawozów azotowych jest saletra amonowa, uznawana za uniwersalny i tym samym powszechnie stosowany nawóz sztuczny w rolnictwie. Saletra zapewnia szybki wzrost roślin, podnosi ich odporność na trudne warunki uprawy oraz przyspiesza regenerację.
To jest ważne
Nawozy azotowe stosuje się od początku sezonu wegetacyjnego (wczesną wiosną, jeszcze przed siewem) maksymalnie do lipca. W przeciwnym razie rośliny mogą nie zakończyć procesu wegetacji przez zimą (dotyczy to oczywiście upraw jarych).
Nawozy fosforowe
Gdybyśmy mieli ustalić gradację najpotrzebniejszych składników odżywczych w uprawach rolnych, to na drugim miejscu umieścilibyśmy właśnie fosfor. Obok azotu ma on największy wpływ na wzrost roślin.
Fosfor bierze udział w budowie kwasów nukleinowych, ATP oraz fosfolipidów. Niedobory tego makroelementu skutkują zaburzeniem rozwoju roślin uprawnych i mają bezpośrednie przełożenie na pogorszenie jakości plonów. Może o tym świadczyć m.in. sztywność, łamliwość i kruchość roślin.
Co ważne, nawozy fosforowe powinno się stosować wraz z nawozami azotowymi, ponieważ fosfor zwiększa przyswajalność azotu – tym samym oba rodzaje nawozów znakomicie się uzupełniają, tworząc roślinom optymalne warunki wzrostu i rozwoju.
Jak widać nawozy azotowe i fosforowe pełnią kluczową rolę w procesie uprawy roślin i są niezbędne dla zapewnienia optymalnej, opłacalnej produkcji rolnej. Pamiętajmy natomiast, że nie należy ich stosować w sposób przypadkowy, a tym bardziej na wyrost. Przed rozpoczęciem nawożenia co najmniej wskazane jest przeprowadzenie badań gleby w celu ustalenia faktycznych niedoborów obu makroelementów i opracowania planu ich uzupełnienia.
W przeciwnym razie rolnik ryzykuje nie tylko przenawożeniem roślin, co odbije się na plonach, ale także – w długim okresie – pogorszeniem jakości gleby na danym stanowisku.