Mocznik jako nawóz dolistny – wszystko, co warto wiedzieć o tej formie aplikacji

pexels-tomfisk-20447239

Mocznik to jeden z najważniejszych i najczęściej stosowanych nawozów azotowych. Jest dostępny w formie granulatu lub prillowanej, co umożliwia łatwe dopasowanie nawozu do preferowanego sposobu aplikacji. Warto natomiast wiedzieć, że mocznik może mieć również formę nawozu dolistnego, przygotowanego we własnym zakresie. Zaletom takiej metody nawożenia bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest mocznik?

Mocznik (inaczej karbamid) to organiczny związek chemiczny zawierający około 46% azotu w postaci amidowej. Jest to podstawowy nawóz rolniczy, który pozwala szybko uzupełnić nawet duże niedobory azotu w glebie, zapewniając roślinom uprawnym energię do wzrostu. Stanowi klucz do wydajnego plonowania.

Mocznik jest nawozem łatwo rozpuszczalnym w wodzie i dzięki tej cesze może być stosowany w formie nawożenia dolistnego.

Jak przygotować roztwór mocznika?

W pierwszym kroku należy ustalić optymalne stężenie mocznika w roztworze. Dla większości upraw wystarczająca będzie zawartość 5-10% karbamidu w wodzie. Nie należy przesadzać ze stężeniem nawozu, ponieważ nadmiar mocznika grozi uszkodzeniem liści (zjawisko fitotoksyczności).

Mocznik, najlepiej w formie prillowanej, należy dokładnie rozpuścić w wodzie. Zwracamy uwagę na czystość wody – nie może zawierać żadnych ciał stałych, które doprowadziłyby do zatkania dyszy opryskiwacza, zmniejszając precyzję nawożenia.

Porada eksperta Polfert Group:

Mocznik można łączyć z siarczanem magnezu, aby w ramach jednej aplikacji dostarczyć roślinom zarówno azotu, jak i magnezu. Unikamy natomiast mieszania z nawozami zawierającymi wapń lub siarczany, co może prowadzić do wytrącania się osadów.

Zalety nawożenia dolistnego mocznikiem

Płynna forma mocznika jest łatwiej przyswajalna dla rozwiniętych roślin, posiadających części zielone. Aplikacja dolistna przyspiesza wchłanianie i zwiększa dostępność azotu dla upraw, co pozwala na natychmiastowe uzupełnienie niedoborów tego makroelementu – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy z obserwacji rolnika wynika, iż rośliny potrzebują dodatkowego odżywienia.

Podawanie azotu w formie dolistnej zmniejsza ryzyko strat tego cennego makroelementu poprzez wymywanie z gleby. Minimalizuje to również potencjalne szkody dla środowiska naturalnego.

Aplikacja dolistna może również wspierać rośliny narażone na stresy środowiskowe, takie jak np. susza czy niskie temperatury.

Jak nawozić mocznikiem w formie roztworu?

Najlepiej wykonywać opryski wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, unikając intensywnego nasłonecznienia.

Ważne jest zaplanowanie oprysku w czasie, gdy nie są spodziewane opady deszczu. Stratom nawozu sprzyja również wietrzna pogoda.

Porada eksperta Polfert Group:

Nawożenie dolistne mocznikiem jest szczególnie efektywne w fazach intensywnego wzrostu, gdy rośliny mają zwiększone zapotrzebowanie na azot.

Najczęstsze błędy podczas stosowania mocznika w formie nawozu dolistnego to:

  • Zbyt wysokie stężenie mocznika w roztworze;
  • Nawożenie przy nieoptymalnej pogodzie;
  • Niedostateczne wymieszanie mocznika z wodą.

Mocznik w formie nawozu dolistnego pozwala szybko i skutecznie uzupełnić niedobory azotu, natomiast należy skrupulatnie przestrzegać zasad przygotowania roztworu oraz samej aplikacji, aby wykluczyć ryzyko uszkodzenia roślin.

Autor: Polfert
Udostępnij:

Zobacz również

Skontaktuj się z nami

Masz pytania? Skontaktuj się z doradcami kromag.pl i otrzymaj indywidualną, niezobowiązującą ofertę oraz skorzystaj z fachowych porad ekspertów.